Web 1.0 mantığında sadece tanıtım ve bilgi esastır. Tek bir kişi tarafından yönetilen sitede kullanıcılar sadece okuyucu konumundadır. Az sayıdaki içerik sağlayıcı çok sayıdaki istemciye cevap verir. Web 1.0’daki linkler tek tiptir ve aynı yapıya sahiptir. Mevcut linkler site dışındaki diğer kaynak sitelere açılmaktadır. Kullanıcıların sisteme kayıtlı olma gibi bir zorunlulukları yoktur.

Web 1.0 sitelerinin içerikleri farklı zaman aralıklarında merkezi olarak güncellenir. Yapılan bir araştırmaya göre, web 1.0 sitelerindeki içeriğin büyük bir kısmının değişmediği, bir bölümünün ise, sıklıkla değiştirildiği gözlemlenmiştir. Web 1.0’da, sayfanın site yöneticisinin kontrolündeki bir yazma ortamı söz konusudur. Web 1.0 sayfalarında sayfa düzenini oluşturmak için tablolar kullanılır. Ana sayfa ve bu sayfaya linklerle bağlanan detay sayfaları web sitesini oluşturmadaki en iyi stratejidir. Sayfa içeriği yatay çizgilerle anlamlı bölümlere ayrılır. Pencereler (frames) sıkça kullanılır. Ancak pencere kullanımı sitenin sık kullanılanlar listesine eklenmesini ve yazıcıdan sayfa çıktısının alınmasını zorlaştıran bir etkendir.

Dolaşım sistemi olarak sayfanın sol tarafında butonlardan oluşan bir menü kullanılır. Sayfa içeriklerinde renkli 13 ve büyük fontlarda başlık ve alt başlıklar, bullet listeler, fotoğraflar, java applet’leri göze çarpar. Aynı zamanda, site haritası, arama fonksiyonu ve sıkça sorulan sorular bölümü kullanılmakta olan diğer unsurlardır.

Reklam
Wipaste C2 Yüksek Performanslı Termal Macun