Profesyonel tasarım nasıl olmalı ? Profesyonellik nasıl değerlendirilir ? Tasarımımız profesyonel mi ? Bir web tasarım firmasından beklentilerimiz ne olmalı ? Bu gibi soruları zaman zaman kendimize sormuşuzdur. Cevaplarını vermeye çalışacağız.

Web tasarım birden çok katmandan oluşur. Yazılım ve görsel tasarım katmanı bunların en önemlisidir. En üst katmandan başlarsak, tasarımımız sitemizin kaliteli bir şekilde sergilenmesindeki en önemli bölümdür. Sitemize gelen ziyaretçiler sitemizi gezerken istemsiz olarak bazı durumları değerlendirirler. Bunların en başında sitemizin göze hitap etmesi ve kullanım kolaylığı gelmektedir. Sitemiz görsel olarak sektöründeki firmaların veya markaların sitelerinden tasarım olarak daha farklı olmalıdır. İyi ve şık bir tasarım animasyonlarla dolu göz yoran bir tasarım değildir. Profesyonel tasarım sade koyu renkler kullanılmayan firmamızın renkleri konu almış ve düzenli olmalıdır. Ziyaretçilerimizin gözünden sitemizi incelediğimizde, kurumsallık bakış açısını yakalamamız gerekmektedir. Sitemizdeki renk düzenlemeleri çok önemlidir. Tasarımımızın kalitesini renkler belli eder. Ziyaretçiler sitemizde dolaşırken aradıkları bilgiyi kolayca bulmalıdırlar. Bu durumda yine tasarımımızın profesyonelliğini yansıtır. Web tasarımlarımızda önemli olan ürünler yada bilgiler ana kategorilerde bulunmalı ve bannerlar ile desteklenmelidir.

Web'de profesyonellik ziyaretçilere kolaylık sunan web tasarımları olarakda adlandırılabilir. Her zaman yaptığımız işi baz almalı ve onun üzerinde yoğunlaşılmalıdır. Örnek olarak arama motoru olan Google' a bakarsak tasarımı yıllardan beri aynıdır ve hiç değişmemiştir. Tasarım olarak diğer arama motorundan farklılığı; anasayfasında büyük bir arama kutusundan başka bir şey olmamasıdır. En iyi  yaptıkları işe odaklanmışlardır ve şuanda dünya lideri olmuşlardır. Tabiki bizim sitelerimiz arama motorlarından çok daha farklı oldukları için bu kadar sade olamazlar ama gerçek bir profesyonel web tasarımcı bu sadeliği binlerce ürünü olan bir elektronik ticaret sitesinde bile yakalayabilir. 

İkinci katmanımızda sitemizin back end dediğimiz yazılım kısmı. Elbetteki bu kısmı ziyaretçilerimiz göremezler. Bu yüzden bazı tasarımcılar yazılım kısmına önem göstermezler. Nasıl olsa gözükmüyor gibi yanlış bir düşünce vardır fakat bu düşünce profesyonelliğimizi baştan yitirmek anlamına gelir. Çünkü yazılım kısmını her ne kadar geliştirici görüyor gibi gözüksede yazılım bir web tasarımının kalbidir. Ve ziyaretçilerde bunun kaliteli olup olmamasını hissedebilirler. Düzgün algoritmalar ve database kodları ile oluşturulmayan sitelerin açılış hızı yavaştır. Bu hız başta arama motorları olmak üzere tüm ziyaretçilerimizin gözünde eksi puan olarak nitelendirilebilir. Mutlaka hepimiz karşılamışızdır. Google da aradığımız bir ürün veya siteye tıkladığımızda belli bir saniye beyaz ekranla karşılaşırsak hemen geri dönüp diğer alternatif sitelere gideriz. Bu durumda site sahibi firma yada kişi ziyaret edilemez ve ziyaret süresinin çok düşük olmasından ötürü google tarafından da cezalandırılarak sıralamada alt sayfalara doğru ilerler. 

Görüldüğü gibi bir web tasarım firmasından hızlı açılan dinamik ve görsel olarak kaliteli düzeyde tasarımlar istemekte fayda vardır. Bunlar uzun vadede firmamıza ve ürünümüze yeni müşteriler yeni ticaret pazarları ve bilinirlik katmaktadır.

Reklam
Wipaste C2 Yüksek Performanslı Termal Macun